Informacija apie šalį

Ši žemė – keleto tūkstantmečių žmonijos istorijos liudininkė. Ji matė senovės egiptiečių, romėnų ir žydų kultūras, arabų užkariavimą, kryžiaus žygius. Būtent šiai šaliai priskiriami patys aukščiausi istoriniai ir dvasiniai civilizacijos pasiekimai, o didingi senovės architektūros paminklai ir šiandien kelia nuostabą kiekvienam aplankiusiam šią paslaptingą šalį.

Egipto Arabų Respublika

Egipto Arabų Respublika (Egiptas) yra šiaurės rytų Afrikos valstybė, o egiptiečiai yra gausiausia šio regiono tauta. Nors didžioji Egipto dalis yra šiaurės Afrikoje, tačiau šiai šaliai priklauso ir Sinajaus pusiasalis, kuris yra pietvakarių Azijos dalis. Egipto sienų ilgis yra 2689 km. Pakrantės ilgis siekia 2450 kilometrų. Arabiškas Egipto pavadinimas Misr yra semitiškos kilmės ir reiškia „šalis“ arba „valstybė“. Senovės egiptiečiai savo šalį vadino „Msr“(žemė, šalis) arba „Kemet“ (juodas). Graikiškasis pavadinimas Aigyptos kilo iš senovės egiptiečių Chet Ka Pta – „Pta sielos rūmai“.

Klimatas

Egipto klimatas – karštas ir sausas. Tokie orai išsilaiko beveik ištisus metus, išskyrus žiemą (gruodį, sausį ir vasarį). Vidutinė metų oro temperatūra svyruoja nuo 20 laipsnių Celsijaus Viduržemio jūros pakrantėse iki 26 laipsnių Celsijaus Asuane. Nakties metu Kaire ir Viduržemio jūros pakrantėje temperatūra gali nukristi iki 8 laipsnių Celsijaus. Dykumose oro temperatūros svyravimai dar didesni – nuo nepakeliamo karščio dieną iki geliančio šalčio naktį. Daugiausia lietaus iškrenta Aleksandrijoje, apie 19 cm per metus, kai tuo tarpu į pietus link Asuano 5 metų kritulių vidurkis yra apie 10 mm. Khargoje (Vakarų dykuma) yra buvę, kad per 17 metų neiškristų jokių kritulių. Kovą – balandį nuo Vakarų dykumos pučia kfamsi (sausas, karštas vėjas, nešantis dulkių debesis). Lapkričio – kovo mėnesiais Hurgadoje ir Šarm El Šeiche būna vėjuota, todėl karštą dieną atvėsina, o vakarais priverčia apsigaubti šiltesniu drabužiu.

Religija

Nuo 1980 m. islamas yra valstybinė šalies religija ir, pasak Egipto konstitucijos, kiekvienas naujas įstatymas turi sutikti su Islamo įstatymais. Islamą išpažįsta 80–90 % Egipto gyventojų, o dauguma likusiųjų yra krikščionys. Ateistų, agnostikų ir kitų religijų atstovų šalyje yra labai mažai. 2006 m. aukščiausiasis Egipto teismas griežtai teisiškai atskyrė abraomiškąsias religijas (islamą, krikščionybę ir judaizmą) nuo visų kitų religijų. Daugeliui egiptiečių religija yra labai svarbi. Penkis kartus per dieną girdimas adhanas (musulmonų kvietimas melstis) neformaliai reguliuoja tiek verslo, tiek žiniasklaidos ir pramogų tempą.

Gyventojai

Egipte gyvena apie 70-72 mln. gyventojų (tikslus skaičius nėra žinomas, todėl skirtingi šaltiniai pateikia labai skirtingus duomenis). Daugiau nei pusė Egipto gyventojų gyvena palei Nilo upę (apie 40,000 kv. km teritorijoje) ir Sueco kanalą. Didelę šalies dalį užimančioje Sacharos dykumoje gyventojų labai mažai. Dauguma gyventojų kalba arabų kalba ir išpažįsta islamą (88 proc.). Likusioji dalis yra krikščionys (koptai).

Kalba

Šnekamoji kalba Egipte yra arabų kalbos dialektas, valstybinė – arabų. Rašo arabai iš dešinės į kairę, bet ženklai rašomi ir skaitomi iš kairės į dešinę. Egipte Jums labai pravers anglų kalbos žinios, kartais  - prancūzų. Kelio ženkluose ir gatvių pavadinimuose dažnai naudojamas ir arabiškas, ir lotyniškas šriftas.

Laikas

Egiptas kaip ir Lietuva priskiriami UTC+2 (Koordinuotas Universalus Laikas) laiko juostai. Tai reiškia, kad laikas šiose šalyse nesiskiria. Tiesa, vieną rudens ir vieną pavasario mėnesį laikas Lietuvoje ir Egipte skiriasi, nes pastarojoje šalyje laikrodžio rodyklės sukamos visu mėnesiu vėliau.

Pinigai

Piniginis Egipto vienetas – svaras arba lira. Vieną svarą sudaro 100 piastrų. Popierinės kupiūros – 1, 5, 10, 20, 50, 100 svarų. Atkreipkite dėmesį, kad 25 ir 50 piastrų kupiūros taip pat gali būti popierinės. Būkite atidūs ir nesumaišykite 50 piastrų su 50 svarų, ypač kai gausite grąžą iš 100 svarų. Žinokite, kad vienoje banknotų pusėje užrašai yra arabų kalba, kitoje – anglų. Pinigus galite pasikeisti bankų skyriuje viešbutyje bei bankuose mieste. Dažniausiai skirtumas keičiant pinigus banke ar banko skyriuose viešbučiuose nėra didelis. Bankomatai yra mieste šalia bankų arba kai kuriuose didesniuose viešbučiuose. Mokėti už paslaugas ir pirkinius geriausia svarais, kadangi parduotuvėse ir restoranuose valiutų kursas skirias nuo banko. Arbatpinigiai („bakšišas“) 1-4 EGP mokami už įvairiausias ir netikėčiausias paslaugas. Įprasta arbatpinigius palikti oro uosto darbuotojams, viešbučio patarnautojams, bei restoranuose. Rekomenduojame keistis nedideles pinigų sumas. Mieste atgalinis valiutos keitimas negalimas, labai dažnai oro uoste svarų taip pat nekeičia į dolerius, tačiau DUTY FREE oro uosto parduotuvės priima egiptietiškus svarus. Naudodamiesi bankomatais prisiminkite, kad pinigus Jūs gausite egiptietiškais svarais Valstybinio Egipto banko nustatytu kursu.

Muitinė

Lietuvos piliečiai už Egipto vizą susimoka pirkdami kelionę agentūroje, viza išduodama oro uoste prieš išvykstant. Vizos kaina keičiasi , todėl informacija vis yra naujinama geriausiai klausti oro uostuose arba turizmo agentūrose. Bemuitis įvežimas: 200 cigarečių, 2 l alkoholinių gėrimų, dovanos, kurių vertė neviršija 500 EGP.

Suvenyrai

Papirusas - tai pats unikaliausias suvenyras iš Egipto, taip pat egzotiniai aromatiniai aliejai (geros kokybės), akmeninės statulėlės, medvilnės dirbiniai ir egiptietiški auksiniai (18 karatų auksas) bei sidabriniai papuošalai. Žiemos sezono metu parduotuvės dažniausiai atidarytos nuo 9 iki 20 val., su pietų pertrauka nuo 12 val. iki 14 val. Nedarbo diena - penktadienis. Kurortuose suvenyrų parduotuvės dirba iki 24 val.

Transportas

Egipto kurortuose važinėja mini autobusiukai, bet juos reikia sustabdyti išėjus prie pagrindinio kelio, kadangi važiavimo grafiko ir nustatytų sustojimo vietų nėra. Dėl kainos reikia tartis prieš sėdant į autobusiuką, nes nuvykus į reikiamą vietą vairuotojas gali paprašyti ir didesnės sumos. Patogiausia važiuoti taksi, kurį galima užsakyti viešbučio registratūroje arba išėjus už viešbučio ribų (prie gatvės). Kainą taip pat reikia derinti iš anksto, priklausomai nuo atstumo gali kainuoti nuo 10 iki 30 ar daugiau egiptietiškų svarų. Hurgadoje ir Šarm El Šeiche įmanoma automobilį ir išsinuomoti. Nuomos kaina gali svyruoti nuo 70 iki 300 dolerių. Norint vairuoti Egipte išsinuomotą automobilį, reikia turėti teisę vairuoti užsienyje suteikiantį vairuotojo pažymėjimą, kreditinę kortelę arba užstatą grynais ir būtinai įsitikinti ar apdraustas nuomojamas automobilis. Kadangi Egipte praktiškai vairavimo taisyklių nėra, todėl už vairo rekomenduojama būti itin atsargiems. Už kurorto (miesto) ribų vieniems išvykti negalima, kadangi važiuojant į kitus miestus, saugumo sumetimais transporto vilkstinę lydi konvojus (vietiniai policijos pareigūnai).

Jūra/Baseinai

Maudantis jūroje stenkitės nieko neliesti rankomis, kadangi kai kurios žuvys gali būti nuodingos. Rekomenduojama dėvėti specialią avalynę (galima nebrangiai nusipirkti vietinėse parduotuvėse), kadangi į kietą pagrindą ir koralus galima susibraižyti kojas. Negalima laužyti ir kitaip niokoti koralų (bauda apie 100 dolerių). Nusileidus saulei, jūroje maudytis draudžiama. Jei jus sužalojo žuvis ar užmynėte ant jūros ežio - nedelsiant išlipkite iš vandens ir kreipkitės į artimiausią gydytoją. Žiemos sezono metu Egipte daugumoje viešbučių viena iš siūlomų paslaugų turistams - baseinai su šildomu vandeniu. Vanduo baseinuose pradedamas šildyti viešbučio administracijos nuožiūra, dažniausiai šildoma nuo lapkričio mėn. pabaigos - gruodžio mėn. pradžios iki kovo mėnesio (vėsiausiu sezono metu).

Apranga

Vykstant į Egiptą rekomenduojama vežtis lengvą, medvilninę aprangą, patogią avalynę, galvos apdangalus ir akinius nuo saulės. Moterims ir merginoms už viešbučio ribų rekomenduojama dėvėti labiau kūną dengiančius drabužius. Ekskursijų metu, viešose lankytinose vietose rekomenduojama dėvėti ilgas kelnes arba sijonus (moterims) bei rankas uždengiančius marškinius arba palaidines. Žiemos sezono metu vakarais būna vėsu, todėl rekomenduojama pasiimti ir šiltesnių drabužių (megztinį, švarką ir pan.). Aukštesnės klasės viešbučiuose nerekomenduojama eiti pietauti arba vakarieniauti vilkint paplūdimio ar sportinio stiliaus aprangą – nederamai apsirengę turistai gali būti tiesiog neįleidžiami į restoraną.

Nacionalinės šventės

Naujieji metai - sausio 1 d.
Koptų Kalėdos - sausio 7 d.
Sinajaus išlaisvinimo diena - balandžio 25 d.
Koptų Velykos Sham al-Nassim – 2008 m. buvo balandžio 27 d.
Darbo diena gegužės 1 d.
Revoliucijos diena - liepos 23 d.
Nilo potvynio diena - rugpjūčio 15 d.
Pergalės prieš Izraelį (1956 m.) diena - rugsėjo 23 d.
Karinių pajėgų diena - spalio 6 d.