Informacija apie šalį

Graikija (graikų kalba - Elláda(Ελλάδα), tariama [Elada]) žinoma nuo seniausių laikų, kaip Hellas, Pietų Europos šalis.  Pagal 2011 gyventojų surašymo duomenimis, Graikijos yra maždaug 11 mln. Gyventojų. Atėnai yra šalies sostinė ir didžiausias
miestas. Graikija yra strategiškai įsikūrusi Europos ir Vakarų Azijos kryžkelėje. Šiaurinė šalies dalis turi sienas su Albanija šiaurės vakaruose, šiauriausiai - su Makedonija ir Bulgarija; su Turkija - šiaurės rytuose. Egėjo jūros skalauja žemyno rytus, Jonijos jūra - vakarus, ir Viduržemio jūra pietinius krantus. Graikija turi ilgiausią  kranto liniją bei Viduržemio jūros baseiną; ir 11-ą, ilgiausią pakrantę pasaulyje (bent 8498 km. ilgio). Šalis, siūlanti daugybė salų (apie 1400, iš kurių 227 yra gyvenamos). 80 proc. Graikijoje sudaro kalnai, iš kurių didžiausias yra Olimpo kalnas - 2917 m.

Demografija
Graikų visuomenė yra gana homogeniška , apoe 94 procentus gyventojų yra etniniai graikai, kurie kalba graikų kalbą .  Graikų visuomenė sparčiai pasikeitė per pastaruosius kelis dešimtmečius. Joje sparčiai mažėja gimstamumas, tai lėmė  vidutinio amžiaus padidėjimas, kuris sutampa su visuomenės senėjimu Europoje. 2001 metais, 16,71 procentų gyventojų  buvo 65 metų ir vyresni, 68,12 proc. tarp 15 ir 64 metų amžiaus, ir 15,18 procentų buvo 14 metų ir jaunesni. Be to, pastebimas skyrybų padidėjimas. Graikija didelė tauta, tačiau pasiskirsčiusi netolygiai: Graikijoje gyvena apie 10 mln. žmonių, iš jų net 4 mln.  sostinėje – Atėnuose. Graikai labai nuoširdūs, vaišingi, nuolat besišypsantys žmonės. Pažvelgus į jų veidus, pamatai, kad jie spinduliuoja šiluma, gera nuotaika. Jų gyvenimas teka labai ramia, be didelių įtampų, stresų vaga. Šeima, tauta – graikams šventi dalykai. Jie garbingi, sąžiningi žmonės. Pasirodyti gatvėje girtam yra didelė gėda.

Kalba
Pirmieji tekstiniai įrodymai apie graikų kalba minimi jau 15 amžiuje prieš Kristų ir pastebima, kad glaudžiai susiję  su Mikėnų civilizacija . Graikų kalba buvopaplitusi Viduržemio pasaulyje ir galiausiai tapo ficialia kalba Bizantijos  imperijoje.Graikija šiandien santykinai vienakalbė, su dauguma vietinių gyventojų, kurie naudoja graikų kalbą ir tik ja kalba.

Klimatas
Svarbo dalis Graikijos nacionalinių pajamų šiandieną gaunama iš turizmo. Turizmo lėšos šiandieną sudaro apie 16% bendrojo vidaus produkto . Ramios, skaidrios, šiltos jūros, nuostabūs smėlio-žvyro paplūdimiai, kalnai, alyvmedžių giraitės, civilizacijos
nepaliestos salos, garsios istorinės lankytinos vietos – tai įprasta Graikijoje. Kasmet Graikiją aplanko apie 8 mln. turistų.  Senovės Graikija - Europos kultūros centras. Karštas klimatas vasarą suformavo vieną graikišką paprotį – nuo 15 iki 18 valandos nemandagu kam nors skambinti, skirti susitikimus. Šį karštymetį graikai skiria popietiniam poilsiui.

Laikas
Nedidelės privačios parduotuvėlės darbo laiką nustato savo nuožiūra, dažniausiai veikia nuo 10 iki 22 val. (arba kol  gatvėse yra klientų). Didžiosios parduotuvės dirba iki 21 val. Pietų pertrauka (graikų siesta) yra nuo 14 arba nuo 15 iki 17–18 val. Bankai dirba pirmadieniais–penktadieniais 8–14 val. Turizmo sezonu dauguma bankų atidaryti ir po pietų.

Pinigai
Graikijoje, kaip ir kitose Europos sąjungos šalyse galioja vietinė valiuta – euras. Šia valiuta Graikijoje galėsite  atsiskaityti bet kurioje parduotuvėje, kavinėje ar restorane.Įprasta palikti apie 10 proc. restorano ar kavinės sąskaitos sumos. Kambarinėms taip pat reiktų palikti smulkių pinigų.

Transportas
Visoje Graikijoje labai patogus kelių tinklas ir reguliarus susisiekimas. Vykstant tarpmiestiniu autobusu, už kelionę reikia mokėti vairuotojui (pasirūpinkite, kad turėtumėte smulkių pinigų). Taksi Graikijoje nebrangus, todėl patogu jį nusisamdyti. Visos taksi mašinos su skaitikliais, bet vykstant toliau paprastai suderama kaina už dieną ar už kelionę. Automobilio nuomos kaina parai priklauso nuo transporto priemonės tipo. Nuomotis mašiną gali asmuo, turintis vairuotojo pažymėjimą. Dažniausiai pageidauja, kad asmuo būtų vyresnis kaip 21-25 metų amžiaus, ir turėtų bent 2 metus vairavimo patirties. Patogumo dėlei galima išsinuomoti automobilį. Nuomos kaina 1 parai priklauso nuo automobilio tipo (35 – 170 EUR).Prieš nuomodami automobilį, gerai pagalvokite, nes šioje šalyje labai lengva įstrigti siaurų gatvelių labirintuose.

Apranga
Į Graikiją vasaros sezono metu rekomenduojama vežtis lengvus medvilninius drabužius, o ypač patogią avalynę. Graikijos gamtovaizdžiui įprasta, akmenuota tiek kalnuotose vietovėse, tiek pakeliui prie jūros ar paplūdimio. Aukštesnės klasės viešbučiuose nerekomenduojama eiti pietauti arba vakarieniauti vilkint paplūdimio ar sportinio  stiliaus aprangą - nederamai apsirengę turistai gali būti tiesiog neįleidžiami į restoraną.

Graikų šventės
Sausio 1-oji – Naujieji metai
Sausio 6 – Trijų karalių šventė
Kiekvienasi metais skirtingai - 41 diena iki Velykų pasninkas
Kovo 25 – Šv. Mergelėsw ėjimas į dangų; Nepriklausomybės diena
Kiekvienasi metais skirtingai -Velykos
Gegužės 1 - Tarptautinė Darbo diena
Rugpjūčio 15 d – Šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena („Žolinės“)
Spalio 28 – „Ochi“ Graikų diktatoriaus Ioannis Metaxas atmetimo diena
Gruodžio 25 – Šv. Kalėdos
Gruodžio 26 – Švenčiausios Mergelės Marijos, Dievo motinos garbinimo diena.