Informacija apie šalį

Šri Lanka, Maldyvai ir Indonezija. Indija yra daugiausiai gyventojų turinti pasaulio demokratija. Šalies pavadinimą nulėme Indo upė, kuri dabar daugiausiai teka Pakistane. Valstybės sostinė Naujasis Delis, didžiausias prekybinis miestas Mumbajus.

Geografija

Indija yra septinta pagal plotą pasaulio šalis. Šiaurėje ir Šiaurės rytuose Indijos gamtines sienas sudaro Himalajai – aukščiausias pasaulio kalnynas, likusi rytinė ir centrinė dalis priklauso Indo – Gango lygumai. Vakaruose pasienyje su Pakistanu driekiasi Tharo dykuma. Beveik visą pietų teritoriją užima Dekano plokščiakalnis. Ilgiausios Indijos upės yra  Gangas, Brahmaputra, Jamuna,Godavari, Kaveri, Narmada,Krišna. Klimatas šioje valstybėje vyrauja nuo tropikų pietuose ir centre iki vėsesnio oro šiaurėje (Himalajuose).

Demografija

Šiuo metu Indijoje gyvena apie 1,1 milijardo žmonių ir šiuo rodikliu pasaulyje nusileidžia tik Kinijai. Beveik 70 procentų indų gyvena kaimuose, tačiau pastaraisiais metais Indijos miestai pradėjo sparčiai plėstis ir augti.

Kalba

Indijos kalbos skirstomos į dvi didžiausias grupes. Šiaurinėje šalies dalyje daugiausiai kalbama indoarijų kalbomis, pietuose paplitusios dravidų kalbos. Valtybinėmis kalbomis pripažįstamos 23, o hindi ir anglų kalba vartojamos oficialioms reikėms.

Religija

80.5 procentai indų yra induistai, o musulmonai tesudaro 13,4 procentų visos populiacijos – turi antrą pagal dydį bendruomenę pasaulyje. Kitos paplitusios religijos taip pat yra krikščionybė, sikhizmas, budizmas, džainizmas.

Indijos šventės

Indijoje daugiakultūrėje bei daugiareliginėje šalyje, švenčiamos įvairių religinių tradicijų ir etninių grupių šventės. Visiems bendros šventės yra tik trys: Nepriklausomybės diena, Respublikos diena, Mahatmos Gandžio gimtadienis.

Laikas

Indijos vietinis laikas nuo Lietuvos gali skirtis + 2,5 arba + 3,5 valandos (priklausomai nuo metų laiko).

Elgesio normos ir etiketas

Indijoje labai gerbiamos šeimos tradicijos, dažniausiai tėvai, vaikai, vaikaičiai, ir provaikaičiai gyvena po vienu stogu. Ypatingai gerbiami vyresnio amžiaus žmonės. Jiems pagarbą rodo visi be išimčių. Indai gamina daug patiekalų, kurie valgomi rankomis. Jei valgysite rankomis, viską imkite tik dešine ranka. Apskritai galioja nerašyta „dešinės rankos“ taisyklė. Sveikintis, rodyti į kitą žmogų, valgyti, gerti priimta dešine ranka. Nusiauti batus, plauti kojas, rūpintis asmenine higiena, nešti šiukšles ir pan. – kairiąja. Einant į šventyklas ar indų namus dažniausiai reikia nusiauti batus (jei abejojate, klauskite). Visiškas nuogumas paplūdimiuose uždraustas. Moterims degintis be viršutinės bikinio dalies oficialiai neuždrausta,  bet nepatartina. Galite susilaukti įkyraus ir netaktiško dėmesio.

Rūkymas

Rūkyti viešose vietose neleidžiama. Delio ir Keralos valstijoje ši taisyklė ypač griežta. Taip pat rūkyti draudžiama kai kuriuose viešbučiuose ir biuruose, vietinių oro linijų oro lėktuvuose.

Pinigai

Indijos rupijos: 1, 2 ir 5 vertės monetos; popieriniai banknotai: 10, 20, 50, 100, 500. Taip pat populiari valiuta (JAV doleriai, eurai, Anglijos svarai) galima pasikeisti daugelyje aukštesnės klasės viešbučių, bankuose, valiutos keityklose. Turint kredito korteles grynuosius rupijomis galima išsiimti bankomatuose (juose yra angliškos instrukcijos), taip pat priimami kelionių čekiai. Užsidarius bankams, iki vėlumos dirba valiutos keityklos. Kreditinėmis kortelėmis  galima atsiskaityti aukštesnės kategorijos viešbučiuose ir kai kuriose parduotuvėse. Labiausiai paplitusios Visa, MasterCard, AmericanExpress, DinersClub kortelės. Patogiausia vežtis JAV dolerius ir jau Indijoje pakeisti juos į Indijos rupijas.

Parduotuvių darbo laikas

Dauguma parduotuvių dirba 10.00–18.00/19.30 val. Pietūs būna 13.00–14.00 val. Mažosios parduotuvėlės dirba iki vėlumos. Didelėse parduotuvėse kainos fiksuotos, bet mažose parduotuvėse ir turguose derybos galimos ir mielai priimtinos.

Geriamasis vanduo

Negerkite vandens iš čiaupo. Patartina pirkti žinomų tarptautinių kompanijų vandenį buteliuose. Pirkdami įsitikinkite,  kad buteliukas turi gamyklinį lipduką ant kamščio, nes pastaruoju metu pasitaiko, kad netinkamas gerti vanduo būna  supilstytas į jau buvusius naudotus butelius, o kamštis paklijuojamas ir užsukamas.  Restoranuose ir kavinėse prašykite nedėti į gėrimus ledukų, nes jie gali būti pagaminti iš čiaupo vandens. Apskritai  patariama gerti daugiau nei įprasta vandens ir skysčių, kad organizmas geriau priprastų prie tropinio klimato. Pajutę bent menkiausius negalavimo požymius nedelsiant kreipkitės į artimiausią gydytoją.

Arbatpinigiai

Arbatpinigių, arba „baksheesh“, nors nedidelių, laukia visi, kas jus aptarnauja: masažuotojai, taksistai, nešikai,  durininkai. Palikęs bent 10 rupijų būsite laukiamas svečias kitą kartą. Padavėjams restoranuose, jei nepažymėta, kad  arbatpinigiai įtraukti į sąskaitą, paliekama maždaug iki 10% nuo sumos. Daug kur susidursite su išmaldos prašytojais.

Apranga

Lengvi, ploni natūralių medvilnės ar lino audinių drabužiai leis geriausiai jaustis tropikų klimato sąlygomis.  Patartina vengti sintetinių kojinių ir guminių bei dirbtinės odos batų, nes tai skatina prakaitavimą. Kad ir kaip būtų karšta, stenkitės labai neapsinuoginti. Ypač moterims patartina pridegti rankas (bent iki alkūnių), kojas. Taip  pat geras sprendimas ilgos kelnės. Venkite kūno formas išryškinančių drabužių. Į tai ypač reiktų atsižvelgti lankantisšventyklose ar maldos namuose. Patartina nusiauti batus, pridengti galvas šaliu ar skarele, nedėvėti šortų ar trumpų sijonų. Taip ne tik pademonstruosite pagarbą vietos kultūrai, bet ir išvengsite nepagarbaus elgesio savo atžvilgiu. Jei važiuojate žiemą ir ketinate keliauti į Indijos šiaurę, pavyzdžiui, turėkite šiltų drabužių, striukę, nes čia gali būti labai vėsu.

Saris

Tai tradicinis moterų drabužis iš medvilnės kasdienai ir iš šilko įvairioms progoms. 5,5 metrų ilgio, susiaučiamas aplink kūną ir nešiojamas būtinai su marškinėliais trumpomis rankovėmis. Be marškinėlių sarius leidžia sau vilkėti tik Holivudo dievaitės ant raudono kilimo. Saris daro stebuklus, nes apsisiautusi juo kiekviena be išimties moteris atrodo  ypatingai moteriška.


Transportas

Indijoje gerai išvystytas susisiekimas tarp atskirų valstijų miestų ir miestelių – autobusai, keltai, laivai , traukiniai, vietinės oro linijos. Keliaudami autobusu atkreipkite dėmesį į užrašus: „a/c“reiškia, jog yra oro kondicionierius, „video coach“ reiškia, kad yra video ir visą naktį gali tekti klausytis garsios vietinės muzikos ir filmų. Goa ir Keraloje patogiau ir greičiau judėti keltais nei automobiliais. Dar yra laivai ir laivai-taxi. Didelės  autobusų ir traukinių stotys yra gan chaotiškos.

APGYVENDINIMO YPATUMAI

Goa – labiausiai išvystyta Indijos kurortinė zona.
Šiaurės Goa – labiau sukoncentruoti žemesnės kategorijos ekonominiai viešbučiai, bet čia daugiau pramogų.
Pietinė Goa – skirta ramaus poilsio mėgėjams, joje daug aukštesnių standartų ir kokybiškesnių viešbučių.
Dauguma aukščiausios kategorijos viešbučių turi ajurvedos centrus, kuriuose dirba specialistai – gydytojai. Paprastai 2* ir 3* viešbučiai nedideli, kuklūs, kambariųįranga santechnikair baldai seni. Žemesnės kategorijos viešbučių teritorijos nėra didelės, bet gražiai apželdintos. Goa viešbučiai išskyrus kelias išimtis, nuo jūros ar vandenyno nutolė ne mažiau kaip 500 metrų – tai reglamentuoja
įstatymai.