Informacija apie šalį

Ispanija – oficialiai Ispanijos Karalystė (ispanų kalba: Reino de España ), yra suvereni valstybė ir Europos Sąjungos valstybė narė. Ji įsikūrusi Pirėnų pusiasalio pietvakarinėje Europos dalyje. Jos žemyninė dalis ribojasi su pietų ir rytų Viduržemio jūra, į šiaurę ir šiaurės rytus - su Prancūzija, Andora, ir Biskajos įlanka, į vakarus ir šiaurės vakarus – su Portugalija ir Atlanto vandenynu; išskyrus nedidelį žemybinės sienos lopinėlį su Gibraltaru. Tai išsivysčiusi šalis su trylikta pagal dydį ekonomika pasaulyje pagal BVP nominalus.
Šilta saulė, triukšmingos gatvės ir linksmybės, plačios šypsenos, puikus ispaniškas vynas, didingi kalnai, kvapą  gniaužiantys modernistiniai statiniai, flamenko šokis, bulių kautynės – viskas ir dar daugiau vienoje valstybėje!

Demografija

Ispanija ir jos pasiskirstymas yra labai nevienodas . Barcelona, Madridas, ir visas pietų krantas - labiausiai apgyvendintos sritys.Grynakraujų ispanųšalyje yra apoe 88 % visų Ispanijos gyventojų. Kritus gimstamumo rodikliui (po 1980 m.), Ispanijos gyventojų skaičiaus augimas sumažėjo, bet gyventojai, po truputį vėl kelia tendencijos faktorių aukštyn.

Kalba

Ispanija yra daugiakalbė valstybė. Kitomis oficialiosiomis kalbomis Ispanijojetaip pat laikoma yra: Basque (Euskara) Baskų ir Navaros,Katalonų (català) Katalonijoje, Balearų salų ir Valensijos Bendrijos kalbos šakos. Gyventojų, kurie kalba baskų kalba apie 2 % , katalonų (arba valensiečių ) 17 %, o Galisų 7 % visų ispanų tautos .Turistinėse vietovėse, Viduržemio jūros pakrantėje ir salose, anglų ir vokiečių kalbos yra plačiai paplitusios turistų vartojamų kalbų, užsienio gyventojų, ir turizmo sferos darbuotojų, tačiau, nereikėtų nustebti, kad dažnam ispanui bus sunku susikalbėti angliškai.

Klimatas

Tris pagrindines klimatines zonas galima išskirti,pagal geografinę padėtį. Viduržemio jūros klimatas - būdingas sausomis ir šiltomis vasaromis, daugiausiai šiaurinėje ir centrinėje žemyno dalyje. Pagal KöPPEN klimato klasifikaciją, tai yra dominuojantis pusiasalio klimatas. Pusiau sausringasis klimatas - daugiau ypatingos ir primena karšta vasarą, ir šaltą žiemą, pavyzdžiui, daugiausiai centrinėje ir šiaurinėje Ispanijoje (pvz., Valladolid, Burgosas , Leonas). Tuo tarpu jūrinis klimatas, įsikūręs Baskijos, Astūrijos, Kantabrijos ir iš dalies Galisijos regionuose- žiemos ir vasaros temperatūrą įtakoja vandenyas, tad nėra sezoninės sausros ir sausas sezonas tęsiasi ilgiau negu vasarą.

Laikas

Kurortuose daugelis privačių krautuvėlių dirba visą savaitę nuo 10 iki 22 val. Parduotuvėlės, esančios toliau nuo  turizmo centrų, taip pat kai kurios tipiškos ispaniškos parduotuvėlės kurortuose dirba pirmadieniais–šeštadieniais 10–13 val., tuomet ispaniška “siestos” pertrauka ir nuo 16–16.30 iki 20–21 val. Mažuose miesteliuose tokiu metu niekas  nedirba. Kartais nepavyksta net pavalgyti, nes virtuvė pradeda veikti nuo 20 val. Bankai ir kitos šalies įstaigos dažniausiai dirba savaitės dienomis nuo 8-9 val. ryto ir atitinkamai iki 17-18 vakaro.

Pinigai

Kaip ir daugumoje šalių pagal nutylėjimą arbatpinigių palikti yra priimtina, tačiau nėra jokių nustatytų įkainių. Baruose ir restoranuose dažniausiai paliekama 5-10 proc. nuo sąskaitos sumos. Į viešbučių sąskaitą arbatpinigiai  dažniausiai įskaičiuojami, tačiau paprastai paliekama apie 15 proc. Taksi vairuotojams, nešikams viešbutyje, ekskursijų vadovams dažniausiai paliekamas 1 euras. Pagrindinė Ispanijos valiuta yra euras, juo galėsite atsiskaityti parduotuvėse ir kitose vietose.

Transportas

Visoje Ispanijoje labai patogus kelių tinklas ir reguliarus susisiekimas traukiniais bei autobusais. Į autobusą lipama  tik pro priekines duris, o išlipama pro užpakalines. Bilietą galima įsigyti bilietų kasose arba iš vairuotojo. Jų tvarkaraščius ar išvykomo vietas paprastai gausite stotyje, arba turistų informacijos centruose.  Skirtingai nei kitose šalyse, Ispanijos taksi automobiliuose nėra skaitliukų, o už kelionės kilometrą paprastai mokama apie 1 eurą, arba taksi kompanijos nustatytu tarifu. Paprastai kiekvienoje taksi stotelėje yra iškabintas kainoraštis, o sėdant į taksi, dėl visa ko, pasiteiraukite kainos vairuotojo. Taksi iškvietimas iš viešbučio gali kainuoti šiek tiek brangiau. Automobilio nuoma parai gali kainuoti nuo 35 – 100 eurų (kuras į nuomos kainą neįskaičiuotas). Automobilį Jums išnuomos tik tada, jei esate ne jaunesnis nei 21 metų ir turite tarptautinį vairuotojo pažymėjimą bei ne mažesnį kaip 1 ar 2 metų vairavimo stažą.

Apranga

Kelionei ruošiantis nepamirškite su savimi pasiimti patogių medvilninių drabužių, patogią avalynę ir apdangalą nuo saulės.

Ispanijos Nacionalinės šventės:

Sausio 1 –Naujieji metai
Sausio 6 – Trijų Karalių šventė
Vasario 28 – Andalūzijos statuto įamžinimo diena
Kovo 1 – Regioninė dienos šventė
Kovo 19 – Šv. Juozapo diena
Gegužės 1 – Tarptaunė Darbo diena
Rugpjūčio 15 – Šv. Mergelės Marijos ėjimo į dangų diena (“Žolinės”)
Spalio 12 – Nacionalinė ispanų šventė
Lapkričio 1 – Visų Šventųjų diena
Gruodžio 6 – Konstitucijos diena
Gruodžio 8 – “Nekalto Prasidėjimo” nacionalinė Šventė
Gruodžio 25 – Šv. Kalėdos
Gruodžio 26 – Šv. Stepono nacionalinė šventė