Informacija apie šalį

Oficialiai Kroatijos Respublika yra įsikūrusi Centrinėje Europoje, Balkanuose, netoli Viduržemio jūros. Jos sostinė ir didžiausias miestas Zagrebas . Kroatija yra Vidurio ir Pietryčių Europoje, ribojasi su Vengrija į šiaurės rytus, su Serbija į rytus, Bosnija ir Hercogovina į pietryčius, Adrijos jūra driekiasi į pietvakarinius šalies krantus, o su Slovėnija ribojasi šiaurės vakaruose. Šalis suskirstyta į 20 apskričių. Netoli Zagrebo miesto, Adrijos jūros pakrantėje yra daugiau nei tūkstantis salų. Kroatija šiandien turi labai aukštą žmogaus socialinės raidos indeksą, o tarptautinis valiutos fondas klasifikuoja Kroatiją kaip besiformuojančią ir besivystančią ekonomikos srityje. Paslaugų sektorius dominuoja Kroatijoje, po to pramonės sektorius ir žemės ūkis. Kitą didžiulę dalį ekonomikos šalyje užima Turizmas, kuris yra svarbus pajamų šaltinis vasarą. Vasarą Kroatija užėmė 18-ą vietą labiausiai turistų lankomų pasaulio šalių.

Demografija

Savo valstybės gyventojų skaičiumi Kroatija užima 125 pagal gyventojų pasaulyje. Suminis gimstamumo rodiklis vienas mažiausių pasaulyje. Kroatų statistikos biuras prognozuoja, kad gyventojų skaičius gali sumažėti per pastaruosius metus, taip, kad Kroatijoje žadama ne didesnis kaip 3 mln. Gyventojų skaičius. Kroatijos vyriausybė nuolat spaudžiama kasmet pridėti bent 40 % daugiau darbo leidimų užsienio darbuotojams . Pagal savo imigracijos politiką , Kroatija bando privilioti emigrantus į šalį ir taip bandyti sugrąžinti gyventojų skaičių.

Kalba

Kroatų kalba yra oficiali kalba. Kroatų užrašai parašyti naudojant lotynišką abėcėlę. Pagal apklausų duomenis 34 %  kalba vokiškai, ir 14 % kalba itališkai. Prancūzų ir rusų kalbomis yra kalbama apie 4 % ir 2% kroatų kalba ispaniškai.

Klimatas

Daugiausiai Kroatijoje vyrauja vidutiniškai šiltas ir lietingas žemyninis klimatas, kaip pabrėžia KöPPEN klimato klasifikaciją. Šilčiausia sritis Kroatijoje yra Adrijos jūros pakrantėje , ypač jai būdingas sausumą pabrėžiantis  Viduržemio jūros klimatas. Dominuojantys šiaurės rytų, šiaurės vakarų vėjai lemia vietinių pakrančių orų bruožus. Labiausiai saulės šviesos gauna šalies pietinėse dalyse esančios salos Hvar ir Korčula.

Darbo laikas

Darbo dienomis dauguma parduotuvių dirba 8–20 val. Šeštadienį – iki 12 val. Bankų darbo laikas pirmadienį–penktadienį  8–19 val. ir šeštadienį 8–12 val. Kurortuose parduotuvių darbo laikas ilgesnis. Kai kurie prekybos centrai veikia iki 22 val.

Arbatpinigiai ir pinigai

Pagal tradiciją padavėjams ar viešbučio tarnautojams paliekama apie 5–10 proc. sąskaitos sumos (priklausomai nuo aptarnavimo kokybės). Valstybinis pinigas – Kroatijos kuna.

Transportas

Kroatija turi gerai išplėtotą autobusų, geležinkelių susisiekimo sistemą. Įsigijus vienkartinį bilietą arba bilietą visai dienai vietos autobusais galima nebrangiai nuvykti į gretimus kurortus ir miestus. Važiuojant taksi 1 kilometro kaina – maždaug 8 kunos. Miestuose dirba skirtingos firmos, todėl kainos gali svyruoti.

Apranga

Sezono metu Kroatijos klimato vidutinė temperatūra panaši ir niekuo neišsiskiria, tad pravartu su savimo turėti patogią avalynę, orui laidžius medvilninius drabužius, galvos apdangalą karštesnėms dienoms bei megztuką vėsesniems vakarams. Tai kas Krotaijos yra įdomu, Kroatija laikoma pasauliniu nudizmo centru. Kurortuose gausu specialiai pažymėtų paplūdimių, skirtų nudistams. Nenorintys pakliūti į nepatogią situaciją, turi atidžiai stebėti ženklus.

Nacionalinės šventės

sausio 1 Naujieji metai
sausio 6 Trijų Karalių šventė
Kilnojama data Šv. Velykos ir Šv. Velykų antra diena
gegužė 1 Tarptautinė darbo dienos šventė
60 d. po Velykų/kilnojama data Pasninkas
birželis 22 Kovos pries Fašizmą diena
birželis 25 Valstybės diena
rugpjūčio 5 Pergalės ir Tėvynės Padėkos diena/ Kroatijos gynėjų diena
rugpjucio 15 Šv. Mergelės Marijos ėjimo į dangų diena
spalio 8 nepriklausomybės diena
lapkričio 1 visų šventųjų diena
Gruodžio 25 Kalėdos
gruodžio 26 Šv. Stepono diena